more info this web page localizar celular robado con gps como localizar un celular android con gps just click for source aplicativo rastreador de namorado pelo celular source localizador movil orange localizar rastreador click rastreador de celular pelo gmail aplicacion para como rastrear celular robado android como ubicar baixar rastreador localizador celulares colombia puedo como rastrear celular samsung galaxy note 5 mini localizar celulares gmail como localizar localizar local localização celular é rastreador this web page como localizar um numero de celular pelo nome see more como descobrir this web page localização celular roubado como localizar celular roubado nokia lumia 630 localizar un un rastreador de celulares gratis rastrear celular existe como localizar uma pessoa pelo numero do celular como localizar un numero de celular via gps como localizar un celular app como rastrear como rastrear meu celular samsung note 8 como localizar mi celular perdido gratis como localizar como localizar read more como rastrear celular samsung galaxy note 4 mini localizar como localizar un celular samsung note 8 edge read more tem localizar celular como rastrear um celular pelo chip da oi como localizar o celular do meu marido localizador celulares tigo guatemala continue reading link rastrear localização celular tem como como descobrir o numero do meu celular oi click the following article localizar celular motorola roubado rastreador de celular em portugues como faço para localizar meu celular pelo numero como como localizar como go here more info como app celular here tem localiza de celular samsung galaxy s7 click at this page rastreador de celular entel como rastrear um celular samsung galaxy s8 roubado como aplicativos para android localizador de celular como localizar learn more here rastrear celular roubado pelo numero de telefone


ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


YIKILAN UCUBELER / Sefa KOYUNCU PDF Yazdır e-Posta
Yazan Üçüncü Yeni   
Pazar, 16 Ocak 2011

 

MİDAS'IN KULAKLARI

Ankara Polatlı Karayolları Şefliği önüne Frigya Kralı Midas adına dikilen heykel, “Bulunduğu yerde tahrip olduğu gerekçesiyle” depoya kaldırıldı (2008).

Başbakan Erdoğan’ın gündeme taşıdığı “Ucube heykel” tartışmaları devam ederken zamanla güncelliğini ve anlamını kaybeden onlarca anıtın, bulunduğu ülkelerde değişik sebeplerle yerinden kaldırıldığı ortaya çıktı. Türkiye’de yakın tarihin tozlu sayfaları arasında yerini alan en önemli heykel tartışması 27 Mayıs 1960 askerî darbesinin simgesi olarak Taksim Meydanı ve İzmir Enternasyonal Fuarı’na dikilen heykeller oldu. Her iki heykel de yine bir askerî darbenin ardından 12 Eylül 1980 sonrası kaldırıldı.

“Ucube heykel” tartışmaları devam ederken, zamanla güncelliğini kaybeden onlarca anıtın, bulunduğu ülkelerde değişik sebeplerle kaldırıldığı ortaya çıktı.

> Ankara Polatlı Karayolları Şefliği önüne Frigya Kralı Midas adına dikilen heykel 2008’de depoya kaldırılmıştı.

27 Mayıs anısına Taksim Meydanı’na dikilen süngülü heykelle, Melih Gökçek’in karşı çıktığı Altınpark’taki ‘Periler Ülkesinde’ heykeli ve Kemer’deki ‘aşk heykeli’ tepkiler üzerine kaldırılmıştı.

TÜRKİYE ÖZEL HABER
SEFA KOYUNCU

Başbakan Erdoğan’ın gündeme taşıdığı “Ucube heykel” tartışmaları devam ederken zamanla güncelliğini ve anlamını kaybeden onlarca anıtın, bulunduğu ülkelerde değişik sebeplerle yerinden kaldırıldığı ortaya çıktı. Türkiye’de yakın tarihin tozlu sayfaları arasında yerini alan en önemli heykel tartışması 27 Mayıs 1960 askerî darbesinin simgesi olarak Taksim Meydanı ve İzmir Enternasyonal Fuarı’na dikilen heykeller oldu. Her iki heykel de yine bir askerî darbenin ardından 12 Eylül 1980 sonrası kaldırıldı.

KARS’TA KALDIRILAN 5. ANIT
Kars Belediyesinin önüne konulan birinin elinde gül, diğerinin kucağında kuzu bulunan 2 kadın heykeli ile Şehit Hulusi Aytekin Caddesi üzerindeki çıplak kadın heykelleri vatandaşların tepkisi üzerine, kentin girişindeki kaz heykeli ise İl Trafik Komisyonu’nun kararı doğrultusunda daha önce kaldırıldı (2009). Başbakan Erdoğan’ın ‘ucube’ dediği, beton anıt, “sit alanına yapıldığı için kaldırılması yönünde karar alındı.

DEMOKLES’İN KILICI
27 Mayıs 1960 askerî darbesi anısına Taksim Meydanı’nın tam ortasına dikilen süngülü ve defne yapraklı heykele, 20 yıl kimse dokunamadı. Heykel yine bir askerî darbeyle, 12 Eylül 1980’de kaldırıldı.

 

BUSH’A ATILAN AYAKKABI
2008’de Irak’ı ziyaret eden ABD Başkanı Bush’u protesto ederek ayakkabısını fırlatan gazeteci Muntazar el-Zeydi’nin hatırasına, Saddam’ın doğduğu kent olan Tikrit’e dikilen dev ayakkabı heykeli, törenle açıldıktan bir gün sonra kaldırıldı (2009).

MİDAS’IN KULAKLARI
Ankara Polatlı Karayolları Şefliği önüne Frigya Kralı Midas adına dikilen heykel, “Bulunduğu yerde tahrip olduğu gerekçesiyle” depoya kaldırıldı (2008). Tarihî değeri bulunmayan heykelin kitabesinde “Tuttuğu altın olan eşek kulaklı Frigya Kralı Midas-Gordion M.Ö. 738-696” yazıyor.

27 MAYIS DEVRİM HEYKELİ
1960 askerî yönetimi tarafından İzmir Fuarı’nın Lozan Kapısı alanına dikilen ‘27 Mayıs Devrim Anıtı’, yine bir askerî darbeyle 12 Eylül 1980’den sonra ortadan kaldırıldı. Ünlü heykeltıraş Şadi Çalık’a yaptırılan heykelin yerinden sökülmesi sırasında kimseden “sanat eseridir, dokunulamaz” tarzında bir tepki gelmemesi dikkat çekti.

HÜKÜMET KRİZİ ÇIKTI
1973’te Gürdal Duyar’a yaptırılan ‘Güzel İstanbul’ adlı çıplak kadın heykeli Karaköy Meydanı’na yerleştirildi. Ancak 1974 Martında, dönemin CHP- MSP koalisyon hükümetinin İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk heykel için, “Türk anasına hakarettir” dedi, Necmettin Erbakan da “Heykel derhal oradan sökülmelidir” dedi. Hükümet krizine dönen heykel, 21 Mart 1974 gecesi söküldü ve Yıldız Parkı’na yerleştirildi.

TAZMİNAT ÖDETTİ
“Böyle sanatın içine tükürürüm. Ahlaksızlığın adını sanat koymuşlar” sözleriyle tarihe geçen Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kars’taki ‘ucube’nin de mimarı Heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan Altınpark’taki ‘Periler Ülkesinde’ adlı heykeli, orgazmı anlattığı gerekçesiyle kaldırdı. Açılan davayı kaybeden Gökçek, Aksoy’a tazminat ödedi ve mahkeme kararıyla heykeli tekrar yerine koydurdu.

KEMER AŞK HEYKELİ
Antalya’nın Kemer ilçesinin merkezindeki kavşağa 2007’de dikilen ‘aşk heykeli’, vatandaşlardan ve turistlerden tepki gördüğü gerekçesiyle 2009 yılında kaldırıldı. Zafer Sarı’ya yaptırılan metal heykel, çıplak bir kadını belinden tutup havaya kaldıran erkek figürünü tasvir ediyordu.

Sefa KOYUNCU-Türkiye, 16 Ocak 2011 Pazar
http://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?haberid=476261

Yorumlar (2)Add Comment
Tebrikler Sefa Hocam...
Yazan Murat Aktan, Ocak 17, 2011
Yine farklı bir konuda farkınızı sergilediniz. Allah sizin gibi insanları bu milletten eksik etmesin, sağlık versin (AMİN)
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +0
Çok ilginç bir haber olmuş.
Yazan Hande, Ocak 18, 2011
Benzer heykeller hakkında bilgi sahibi olduk, teşekkür ederiz...
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +0

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Pazar, 16 Ocak 2011 )
 
< Önceki   Sonraki >

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4223
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4075
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 1 konuk çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün47
mod_vvisit_counterDün141
mod_vvisit_counterBu Hafta466
mod_vvisit_counterBu Ay1653
mod_vvisit_counterTümü290640
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com