ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


WIKILEAKS BÜYÜK OYUNUN PARÇASI MI? / Sefa KOYUNCU PDF Yazdır e-Posta
Yazan Üçüncü Yeni   
Cumartesi, 05 Mart 2011

WIKILEAKS BÜYÜK OYUNUN PARÇASI MI?
> Obama, WikiLeaks’in sahibi Assange’a ödül vermişti.

WIKILEAKS BÜYÜK OYUNUN PARÇASI MI?

WikiLeaks’te yayınlanan belgeler üzerine ayaklanan Tunus halkı Bin Ali’nin 23 yıllık iktidarına son verdi.

> Obama, WikiLeaks’in sahibi Assange’a ödül vermişti.

> Sefa KOYUNCU
05 Mart 2011 Cumartesi-Türkiye

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, 2008 yılında yayınladığı belgelerle Kenya’da yargısız infaz sonucu öldürülen bin 300 insan olduğunu ortaya çıkararak Uluslararası Af Örgütü’nden ödül almış, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Obama tarafından ağırlanmıştı. Obama birkaç hafta önce de Orta Doğu’yu saran protestoların merkezindeki Facebook ve Twitter’in kurucuları ile diğer bilişim şirketlerinin CEO’larını Californiya’da ağırladı. Toplantıda Twitter, Facebook gibi yaygın internet paylaşımının hakim olduğu bugünün dünyasında artık gizli bir şey kalmadığını belirten bilişim uzmanları, “Artık diktatörlükten yorulmuş halk, dijital platformlarda organize oluyor” dediler. ABD Dışişleri Bakanı Hilarry Clinton’ın ‘internetin özgür bırakılması’ yolundaki açıklaması ise ABD’de WikiLeaks’e yapılan baskılar sebebiyle tutarsızlıkla eleştirildi ve “WikiLeaks oyunun bir parçası mı?” sorusunu akla getirdi.

Obama, WikiLeaks'in sahibi Assange'ı Beyaz Saray'da ağırladı.

MONICA OLAYI GİBİ!
Gizli ABD belgelerini yayınlayan WikiLeaks’in kurucusu Assange söz konusu belgelerden dolayı değil, İngiltere’de yılan hikâyesine dönen (İsrail kaynaklı olduğu öne sürülen, Billy Clinton-Monica Lewinsky olayını hatırlatan) tecavüz suçundan yargılanıyor; kefaletle tahliye ediliyor, İsveç’e iadesi isteniyor ancak temyize gidiyor ve her defasında mahkumiyetten kurtulmayı başarıyor. Çelişkili tavırlar sergileyen Assange, Obama’nın istifasını isteyen açıklamalar da yapıyor. Eleştirileri cevaplandıran Clinton, belgeleri sızdırdığı için Assange’ı yargılama girişimleriyle, baskıcı rejimlerce muhaliflere karşı girişilen şiddet arasındaki ayırımın altını çizerek, “WikiLeaks’i eleştirmemizin sebebi, onun interneti kullanması değil. WikiLeaks, bizim internet özgürlüğüne olan bağlılığımızı etkilemez” diye konuştu.

ÇİNCE, RUSÇA, HİNDUCA TWITTER
Saddam’ı devirmek için Irak’ta 600 milyar dolar harcayan ve 4 bin askerini kaybeden ABD, baskıcı ülkelerde internet aktivistlerine yardım için 25 milyon dolarlık bir bütçe ayırıyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, görüşlerini internet üzerinden yayan muhaliflere teknoloji, araç ve eğitim yardımı yapacaklarını açıkladı. Clinton, Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim sitelerinin insanların isteklerini duyurmaları için bir platform sağladığını ve bireylerin birbirleriyle internet üzerinden süratle ilişkilendiği platformlardan geriye dönüş olmadığını söyledi. Clinton, blog yazarlarını tutuklayan ve onların internete erişimini kısıtlayan hükümetlerin, güvenlik gerekçesini ortaya atabileceğini ancak bu ülkelerin yanlış yolda olduğunu da söyledi. Clinton, ABD’nin, Arap ülkeleri ve İran’daki halklarla iletişime geçebilmek maksadıyla son günlerde Arapça ve Farsça twitter yayınlarına başladığını hatırlatarak, yakında Çince, Rusça ve Hinduca yayınlara da başlayacaklarını bildirdi.

OBAMA’NIN İSTİFASINI İSTEMİŞTİ
Çelişkili tavırlar sergileyen ve hakkında gizli servis piyonu olduğuna dair iddialar ortaya atılan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, Obama’nın istifasını isteyen açıklamalar da yapıyor.

GÖSTERİLER FACEBOOK SAYESİNDE OLDU
Hüsnü Mübarek’i pes ettiren gösterilerin ardındaki ana güç, genç muhaliflerin internette kurduğu ‘6 Nisan Hareketi’ oldu. Halk hareketi olarak ortaya çıkan ve eğitimli gençlerden oluşan grubun üyeleri arasında, Güney Afrikalı siyahî lider Nelson Mandela ya da Arjantinli ünlü Marksist devrimci Ernesto Che Guevara gibi karizmatik bir lider olmaması dikat çekti. 25 Ocakta Tahrir Meydanı’nda başlayan demokrasi yanlısı gösterileri tertip etmede Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri kullanıldı. WikiLeaks’te yayınlanan, “Hüsnü Mübarek’in yardımcılığına getirdiği Ömer Süleyman’ın, İsrail’in tercih ettiği aday olduğu ve kırmızı telefonla İsrail’le her gün görüştüğü” iddiası da isyanda etkili oldu. WikiLeaks belgelerinin halkı ayaklandırması, Tunus diktatörü Bin Ali’nin 23 yıllık saltanatının sonu oldu.

DİKTATÖRLERİN KÂBUSU
Muhalif grupların, demokrasi yanlısı gösterileri tertip etmede dijital teknolojileri, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini yaygın olarak kullandığını belirleyen totaliter yönetimler de, halk isyanlarında ilk iş olarak internet ve cep telefonu bağlantısını kesiyor. Daha önce Tunus ve Mısır’da olduğu gibi, 42 yıldır iktidarda olan Libya lideri Kaddafi de internet ve cep telefonu bağlantısını kesti. Çin ve İran’da da sosyal paylaşım sitelerine kısıtlamalar getirilmesinin yanı sıra, internete erişim zaman zaman engelleniyor.


DAHA ÖNCE DE YAZMIŞTIK
İnternetteki sosyal paylaşım ağlarının son Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki halk ayaklanmalarında oynadığı rol ve ABD’nin konuya verdiği öneme dikkat çeken haberler, “Misket değil internet!” ve “Başkanın adamları” başlığıyla daha önce gazetemizin birinci sayfasından verilmişti.
KAYNAK:
http://www.turkiyegazetesi.com/haber/482505/wikileaks_buyuk_oyunun_parcasi_mi_.aspx

KAYNAK, Net gazete: http://www.netgazete.com/News/764382/wikileaks_buyuk_oyunun_parcasi_mi_.aspx

 

 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 05 Mart 2011 )
 
< Önceki   Sonraki >

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4153
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4005
Kimler Çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün9
mod_vvisit_counterDün76
mod_vvisit_counterBu Hafta9
mod_vvisit_counterBu Ay1888
mod_vvisit_counterTümü284711
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com