ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


KÜRESEL ISINMA DEPREMLERİ TETİKLER / Sefa KOYUNCU PDF Yazdır e-Posta
Yazan Üçüncü Yeni   
Pazartesi, 14 Mart 2011

TUVALE YANSIYAN TSUNAMİ DEHŞETİ

27 Ağustos 1883: Endonezya-Krakatao Yanardağı patladı, Java ile Sumatra kıyılarını süpüren tsunami, 36 bin insanı öldürdü. Yanardağın patlaması o denli şiddetliydi ki dünya gök kubbeleri uzun geceler kızıl lav külleriyle ışıldadı. Norveçli ressam Edward Munch, "20 bin kilometre öteden", başkent Oslo'da Kasım 1883-Şubat 1894 arasında geceleri parlayan göğe bakarak "Çığlık" resmini yaptı.

TABİATIN ÇIĞLIĞI

KÜRESEL ISINMA DEPREMLERİ TETİKLİYOR

Dünya Meteoroloji D örgütü(WMO) eriyen buzullara dikkat çekti. Prof. Şükrü Ersoy'a göre iklim değişikliği depremleri tetikliyor. ABD'li iki bilim adamı Karadeniz'in küresel ısınma sonucu oluştuğunu belgeledi.

>Sefa Koyuncu

İSTANBUL-Japonya'da meydana gelen ve binlerce insanın ölümüne sebep olan 9 şiddetindeki deprem ve tsunami, 'küresel ısınma deprem ve tsunamileri tetikliyor mu?' tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. 2010'un, dünya sıcaklık ortalamasının,1850'den bu yana kayıt altına alınan yıllar arasında en yüksek üç yıldan biri olduğunu açıklayan Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü(WMO), geçtiğimiz yıl yaşanan iklim felaketlerinden, Pakistan'ı sular altında bırakan aşırı yağışlar, Rusya'da yaşanan olağanüstü sıcak yaz ve yangınlar ile Kutup buzullarında gözlemlenen aşırı erimeye dikkat çekti. Eldeki verilerin, küresel ısınma yaşanmakta olduğu konusunda herhangi bir şüpheye yer bırakmadığını belirten WMO'ya göre, önümüzdeki yıllarda olağanüstü iklim felaketleri yaşanmaya devam edecek. Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Şükrü Ersoy'a göre ise küresel ısınma sebebiyle eriyen buzullar, depremleri tetikliyor.

BUZULLAR FAYLARI OYNATIYOR

Prof Ersoy, şöyle diyor: "Küresel ısınmayla beraber buzulların yok olma süreci de hızlandı. Buzlar eriyince kıtaları oluşturan yer kabuğu yeni bir hareket düzenine geçiyor. Kıtalar bildiğimiz gibi yanal hareketler gerçekleştiriyor, her yıl kıtalar 1-2 santimetre batıya kayıyor. Bu, yer kabuğundaki gerginliği etkiliyor, fayları harekete geçirip deprem üretiyor. Buzulların erimesiyle de dikey hareket oluşuyor. Yer kabuğundaki düşey hareketlilik de deprem üretir. Buzulların erimesiyle bulunduğu bölgedeki lata yükseliyor, diğer çıtalar yükselen kıtanın altına girerek gerginliği oluşturuyor, deprem oluşabiliyor. Bununla ilgili tam sayısal veriler tabii ki henüz yüzde yüz ispatlanmış değil." İngiliz East Anglia Üniversitesi İklim Araştırma Birimi'nden (CRU) Prof. Phil Jones, BBC'ye yaptığı açıklamada küresel ısınmanın sanıldığı kadar önemli bir problem olmadığını söylese de, dünya genelinde çok sayıda uzmanın paylaştığı, Prof. Ersoy'un "küresel ısınma depremleri tetikler" tezini destekleyen ilginç tarihî kayıtlar da var:

ÇIRPINIRDIN KARADENİZ

Amerikalı deniz jeologları William Ryan ve Walter Pitman Türk araştırmacıların yanı sıra Bulgar ve Rus denizbilimcilerle birlikte Karadeniz'de yaptıkları araştırmalarda, Karadeniz'in 7600 yıl önce, çevresi verimli ovalardan oluşan bir tatlı su gölü olduğunu ispatladılar. Ryan ve Pitman'ın tespitlerine göre, o zamanlar Avrupa'nın ortalarına kadar sarkmış olan buzullar yavaş yavaş eriyerek kuzey kutbuna doğru çekilmişlerdi. Dünya yavaş yavaş ısınıyor ve çehresi değişiyordu; buzullar eriyor ve buzullarla bağlantısı olan denizler yükseliyordu. Bugün Karadeniz'in bulunduğu bölgedeki tatlı su gölü ve havzasının ekolojik sistemi çok hassas bir dengenin üzerine kurulmuştu. İki bilim adamının en son teknolojileri kullanarak yaptıkları araştırmalara göre, küresel ısınmayla yükselen Akdeniz'in tuzlu suları Boğaziçi Vadisi'nden taştı, kumsallar ve nehirler üzerinden büyük bir hızla akarak, önüne çıkan bütün yerleşim yerlerini sürükleyip, akıl almaz bir güçle göle boşalıp bugünkü Karadeniz'i ortaya çıkardı.

Amerikalı deniz jeologları William Ryan ve Walter’in teorisine göre, 7600  önce Avrupa’nın ortalarına kadar sarkan buzullar, küresel ısınmanın etkisiyle eriyerek, kuzeye çekildi. Bu arada bir tatlı su gölü olan Karadeniz’in suları,  iklim değişikliği sebebiyle buharlaşarak düştü. Dünya ekolojisinde meydana gelen değişikliklerle yükselen Akdeniz’in tuzlu suları  İstanbul’un Boğaziçi Vadis’inden Karadeniz’e akmaya başladı. Boğaziçi suları kükredi, günde 10 mil küp (42 km3) olmak üzere en az üç gün aktı. Aşırı yağmurlarında etkisiyle hamur hâline gelen Karadeniz kıyıları heyelanla göçtü, bugün dik kıyılarıyla ünlü Karadeniz ortaya çıktı.
http://discussions.godandscience.org/viewtopic.php?f=6&t=35022

NERON'UN ZULMÜ YÜZÜNDEN

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, Antalya'nın Kaş ilçesi ve çevresinde, yüzyıllarca önce büyük bir tsunami felaketinin yaşadığını söyledi. 'Mısır'dan yükselen denizin Anadolu'yu vurması, çamur deryaları ve susuzluk', dönemin yazıtlarında yer alıyor. M.S. 68 yılında yaşanan tsunaminin Likya kentlerini etkilediğini anlatan Şahin, "Tarihi kaynaklarda, Mısır'dan yükselen denizin, Myra, Simena, Patara gibi birçok antik kenti sular altında bıraktığı bilgisine yer veriliyor" dedi. Prof. Dr. Şahin ayrıca, yaşanan doğal felaketlerin, işlenen günahların bir sonucu olduğu yönünde bugün de yaygın olan inanışın kökenlerinin antik çağa kadar dayandığını belirtti. Şahin, şu bilgileri verdi: "3. yüzyılda Roma tarihini yazan İznikli Cassius Dio, bölgede yaşanan bu felaketin, o dönemde 'Zalim' diye nitelendirilen Roma İmparatoru Neron'dan kaynaklandığını savunmuştu. Cassius Dio'nun kitaplarında, 'Eğer Neron bu kadar zulüm işleyip, bu kadar günaha girmeseydi bu felaket olmazdı. Arnavutluk'ta kan gövdeyi götürürken, Mısır'dan kalkan deniz, Likya'nın sahillerini harap ederken, Neron, olaylar üzerine şakalar yapıyordu' şeklinde ifadelere yer veriliyor."

TUVALE YANSIYAN TSUNAMİ DEHŞETİ

27 Ağustos 1883: Endonezya-Krakatao Yanardağı patladı, Java ile Sumatra kıyılarını süpüren tsunami, 36 bin insanı öldürdü. Yanardağın patlaması o denli şiddetliydi ki dünya gök kubbeleri uzun geceler kızıl lav külleriyle ışıldadı. Norveçli ressam Edward Munch, "20 bin kilometre öteden", başkent Oslo'da Kasım 1883-Şubat 1894 arasında geceleri parlayan göğe bakarak "Çığlık" resmini yaptı.

KÜRESEL SALGIN ALARMI /Yazan: Sefa KOYUNCU -Okumak için linki tıklayın: http://www.tumgazeteler.com/?a=1439741&cache=1

http://www.undp.org.tr/pressClippings/2006/04/10.04.06–TURKIYE.pdf 

 

Yorumlar (1)Add Comment
...
Yazan paper writer, Ağustos 11, 2016
This problem threatens the humanity for several years. The melting glaciers cause much panic among the population of the earth. The global warming is a cause for the concern.
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +0

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Çarşamba, 16 Mart 2011 )
 
< Önceki   Sonraki >

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4197
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4052
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 2 konuk çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün107
mod_vvisit_counterDün120
mod_vvisit_counterBu Hafta227
mod_vvisit_counterBu Ay2475
mod_vvisit_counterTümü287971
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com