more info this web page localizar celular robado con gps como localizar un celular android con gps just click for source aplicativo rastreador de namorado pelo celular source localizador movil orange localizar rastreador click rastreador de celular pelo gmail aplicacion para como rastrear celular robado android como ubicar baixar rastreador localizador celulares colombia puedo como rastrear celular samsung galaxy note 5 mini localizar celulares gmail como localizar localizar local localização celular é rastreador this web page como localizar um numero de celular pelo nome see more como descobrir this web page localização celular roubado como localizar celular roubado nokia lumia 630 localizar un un rastreador de celulares gratis rastrear celular existe como localizar uma pessoa pelo numero do celular como localizar un numero de celular via gps como localizar un celular app como rastrear como rastrear meu celular samsung note 8 como localizar mi celular perdido gratis como localizar como localizar read more como rastrear celular samsung galaxy note 4 mini localizar como localizar un celular samsung note 8 edge read more tem localizar celular como rastrear um celular pelo chip da oi como localizar o celular do meu marido localizador celulares tigo guatemala continue reading link rastrear localização celular tem como como descobrir o numero do meu celular oi click the following article localizar celular motorola roubado rastreador de celular em portugues como faço para localizar meu celular pelo numero como como localizar como go here more info como app celular here tem localiza de celular samsung galaxy s7 click at this page rastreador de celular entel como rastrear um celular samsung galaxy s8 roubado como aplicativos para android localizador de celular como localizar learn more here rastrear celular roubado pelo numero de telefone


ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


NÜKLEER BAŞLIKLI KIZ / Sefa KOYUNCU PDF Yazdır e-Posta
Yazan Üçüncü Yeni   
Çarşamba, 23 Mart 2011

 

Japonya’da radyasyon sızıntısı yapan Fukuşima’nın, Çernobil gibi birinci nesil olduğunu belirten yetkililer, Akkuyu mevkiinde Ruslarla yapılması planlanan enerji santralinin ise depreme dayanıklı, son derece güvenli ve çevreci, üçüncü jenerasyon (3G) teknolojiyle (VVER-1200 tipi) yapılacağını ifade ediyor.

Nükleer başlıklı kız

Türkiye’nin 1956 yılında başlayan ve yeni Nükleer Santral macerası, üç darbe, iki Kıbrıs Savaşı gördü. Tam 39 hükümet eskitti.

>SEFA KOYUNCU

23 Mart 2011 Çarşamba- Türkiye

Japonya’da radyasyon sızıntısı yapan Fukuşima’nın, Çernobil gibi birinci nesil olduğunu belirten yetkililer, Akkuyu mevkiinde Ruslarla yapılması planlanan enerji santralinin ise depreme dayanıklı, son derece güvenli ve çevreci, üçüncü jenerasyon (3G) teknolojiyle (VVER-1200 tipi) yapılacağını ifade ediyor.

Japonya’yı vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima’daki reaktörlerin ısınması ve soğutulamaması sebebiyle çevreye yayılan radyoaktif sızıntılar, ülkemizde açılabilecek nükleer santrallere karşı çevrecilerin eline koz verdi. Nükleer enerjinin kullanımını felaket senaryoları sıralayan aktivistler, hükümeti zor durumda bırakıyor. Peki Türkiye’nin nükleer masalı nasıl başladı? Bu hikaye 1950’li yıllara kadar uzanıyor. 1956’da Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun kurulmasıyla, Küçükçekmece’de Nükleer Araştırma Reaktörü yapılıyor. Güya buralarda bir 1998’li yıllarda radyoaktif bir sızıntı da olmuştu bir dönemde, haberi takip ederken bundan etkilenen muhabirler arasında yer almıştık. Yapılan radyoaktif muayenelerde hiç bir problem olmamıştı. Tabii işçilerden bir iki kişi de etkilenmişti. Türkiye’nin nükleer santral kurulması için çabaları 1967-1970 yılları arasında başlıyor. Bu dönem İkinci Beş Yıllık Kalkınma Planı dönemi, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başbakanlığına denk geliyor. Enerji Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar, yer seçimi ve mahalli tepkiler sebebiyle askıya alınıyor.

AKKUYU 1974’DE SEÇİLDİ
Mersin’in Akkuyu beldesinin Nükleer Santral için seçilmesi yeni bir durum değil. Akkuyu’yu yer olarak keşfeden bu hükümet değil. Aslında Akkuyu Nükleer Santrali bir devlet politikası. Akkuyu’nun nükleer santral bölgesi olarak seçildiği tarih 1974. Bu bölgeye nükleer santral kurulması sürekli planlanıyor, bunun için projeler hazırlanıyor, ancak bir türlü uygulamaya konulamıyor. Kıbrıs Barış Harekâtı nükleer hayalimizi erteliyor.

ÖZAL’IN ÇABASI YETMEDİ
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal başbakan olduğu dönemde Akkuyu’da nükleer santral açılması için büyük gayretler sarfediyor. ‘Köprüyü sattırmam!’ diyenler, ‘Santrali açtırmam’ diye direniyor. Özal’ın Yap-işlet-devret modeli üzerinden hazırladığı proje tartışmaların büyümesi muhaliflerin tek yekün ‘Nükleer bizi ısırır’ tepkileri sonucu girişim yine rafa kalkıyor. 1992 yılında Süleyman Demirel’in başbakanlığı döneminde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), 2002 yılında devreye girmek üzere Akkuyu Nükleer Santralı’nı kurmak için nükleer santral yapımcısı firmalarla temasa geçiyor, teklif mektuplarını alıyor. Santral için danışmanlık ihalesini Güney Kore kazanıyor. 1996’da santral için ihale açılıyor, yine bir kısım medyanın ve ‘İstemezuk’ tepkilerinin ardından ihaleye hiç bir teklif gelmiyor.

BÜLENT ECEVİT SİNDİREMEDİ!
İki yıl sonra 1998’de yeniden ihaleye çıkılıyor. ABD-Japonya ve Almanya-Fransa ortaklıkları teklif veriyor. Ancak ihale sonuçlandırılmıyor. Çevrecilerin ve medyanın baskısı sebebiyle Başbakanı Bülent Ecevit, nükleer santrellerin çevre için zararından dem vuruyor. ‘Santral içime sinmedi’ diyor. MHP-ANAP-DSP koalisyonu projeden vazgeçiyor ve Bakanlar Kurulu ihaleyi iptal ediliyor.

SIRA BAŞBAKAN ERDOĞAN’DA
Başbakan Erdoğan ise bu konuda kararlı görünüyor. 1956’da başlayan nükleer santral hikayesinin nasıl sonuçlanacağı merak konusu hâline geliyor. Erdoğan’ın kararlı tutumunun ardından Akkuyu Nükleer santrali konusunda Rusya ile tarihi anlaşma imzalanıyor. İkinci santral için Japonya ile görüşmeler sürüyor.

ÖZDALGA: JAPONYA DERS OLMALI!
Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu 7’de “Çevre Politikaları” konulu bir konferans veren TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, gündemdeki nükleer enerji konusunu değerlendirdi. Nükleer santrallerin her daim tartışmalı konular olduğuna değinen Özdalga, Türkiye’nin nükleer enerjiye mutlak surette ihtiyacı olduğunu söyledi. Haluk Özdalga, “Nükleer enerji konusunda her türlü görüşe saygımız var. Gerekli tedbirler alındığında nükleer enerji faydalıdır. Ancak Japonya’da yaşananların ardından çıkarılması gereken dersler de var” diye konuştu. Özdalga, 2023 yılına kadar çevre konusunda 60 milyar euroluk yatırım yapmayı da planladıklarını açıkladı.

KAYNAK

:http://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?haberid=484570

http://www.netgazete.com/News/768165/nukleer_baslikli_kiz_turkiye_gazetesinde.aspx

 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Çarşamba, 23 Mart 2011 )
 
< Önceki   Sonraki >

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4221
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4075
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 1 konuk çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün56
mod_vvisit_counterDün149
mod_vvisit_counterBu Hafta56
mod_vvisit_counterBu Ay1243
mod_vvisit_counterTümü290229
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com