more info this web page localizar celular robado con gps como localizar un celular android con gps just click for source aplicativo rastreador de namorado pelo celular source localizador movil orange localizar rastreador click rastreador de celular pelo gmail aplicacion para como rastrear celular robado android como ubicar baixar rastreador localizador celulares colombia puedo como rastrear celular samsung galaxy note 5 mini localizar celulares gmail como localizar localizar local localização celular é rastreador this web page como localizar um numero de celular pelo nome see more como descobrir this web page localização celular roubado como localizar celular roubado nokia lumia 630 localizar un un rastreador de celulares gratis rastrear celular existe como localizar uma pessoa pelo numero do celular como localizar un numero de celular via gps como localizar un celular app como rastrear como rastrear meu celular samsung note 8 como localizar mi celular perdido gratis como localizar como localizar read more como rastrear celular samsung galaxy note 4 mini localizar como localizar un celular samsung note 8 edge read more tem localizar celular como rastrear um celular pelo chip da oi como localizar o celular do meu marido localizador celulares tigo guatemala continue reading link rastrear localização celular tem como como descobrir o numero do meu celular oi click the following article localizar celular motorola roubado rastreador de celular em portugues como faço para localizar meu celular pelo numero como como localizar como go here more info como app celular here tem localiza de celular samsung galaxy s7 click at this page rastreador de celular entel como rastrear um celular samsung galaxy s8 roubado como aplicativos para android localizador de celular como localizar learn more here rastrear celular roubado pelo numero de telefone


ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


OSMANLI'NIN HİDROJEN FABRİKALARI / Sefa KOYUNCU PDF Yazdır e-Posta
Yazan Üçüncü Yeni   
Salı, 05 Nisan 2011

YERİNDE FUTBOL FIRTINASI ESİYOR
Sultan Abdülmecid Han zamanında Dolmabahçe Sarayı’nın aydınlatılması için kurulan Osmanlı’nın ilk modern sanayi tesislerinden Dolmabahçe Gazhanesi’nin yerinde şimdi BJK İnönü Stadyumu yer alıyor. Dolmabahçe Gazhanesi’nin bulunduğu mevkiye stadyum yapılması kararını, 1938’de dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ açıklar. 1947’de açılan İnönü Stadyumu’nun genişletilmesi için gazhanenin kaldırılması ise ancak 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra gerçekleşir.

Osmanlı’nın hidrojen fabrikaları

DÜNYANIN BUGÜN GÜNDEMİNE ALDIĞI HİDROJENİ 150 YIL ÖNCE KULLANIYORDUK 

Prof. Dr. Nejat Veziroğlu: “Eskiden İstanbul’da kullanılan hava gazının yarısı hidrojendi, boru hatlarından şehre dağıtılırdı. Yemek pişirme, ısınma, banyo ve aydınlatma için bu gaz kullanılırdı.”

ARAŞTIRMA
>SEFA KOYUNCU
Türkiye, 05 Nisan 2011 Salı
Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

150 YIL ÖNCE...
Prof. Dr. Nejat Veziroğlu: “Eskiden İstanbul’da kullanılan hava gazının yarısı hidrojendi, boru hatlarından şehre dağıtılırdı. Yemek pişirme, ısınma, banyo ve aydınlatma için bu gaz kullanılırdı.”

MODERN SANAYİ
Sultan Abdülmecid Han döneminde İstanbul’da kurulmasına başlanan gazhaneler, hidrojen üretilen tesislerdi. Teknoloji takibi yapılıp modernize edilmedikleri için zamana yenik düştüler.

HAVA GAZI NEDİR?
Şehir gazı (city gas) da denilen hava gazı, kömürün yüksek ısıya tabi tutulmasıyla elde edilir. Hava gazının bileşimi, % 27’si yanıcı metan gazı, % 55’i hidrojenden oluşur. Çeşitli işlemlerden geçirilerek, içindeki hidrojen oranı yükseltilir. Bünyesinde kalan % 10 civarındaki karbon ve azot gazı da arındırılabilmektedir. Doğalgaz gibi ısınmada ve elektrik enerjisi elde edilmesinde kullanılır. Yan ürün olarak elde edilen, gazı alınmış kok kömürünün de ekonomik değeri yüksektir. Demir-çelik sanayiinde ve ısınmada kullanılır.

 

Günümüzde yıldızı parlayan ve geleceğin enerjisi olarak tanımlanan hidrojen, bundan yaklaşık 150 yıl önce, Osmanlılar zamanında kurulan gazhanelerde üretiliyordu. Bu tarihî açıklama, dünyada ‘hidrojen enerjisinin babası’ olarak tanınan, Miami Üniversitesi Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü ile Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kallkınma Örgütü’ne (UNIDO) bağlı, Merkezi İstanbul’da bulunan Uluslararası Hidrojen Enerjisi Merkezi’nin (ICHET) kurucusu ve Dünya Hidrojen Derneği (IAHE) Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu’ndan geldi. Prof. Veziroğlu, Termodinamik dergisine yaptığı açıklamada, “Eskiden İstanbul’da hava gazı vardı, kömürden gaz çıkardı, hava gazı. Hava gazının yarısı hidrojendir, diğer yarısı yanıcı karbonmonoksit. Karışım, boru hatlarından şehre dağılırdı, gazometrelerde depolanırdı. Yemek pişirmek için, ısınma ve aydınlatma için bu gaz kullanılırdı” dedi. Teknoloji takibi yapılıp modernize edilmediği için, 1987 yılında ithal doğalgazın gelmesiyle ülkemizde papucu dama atılan yerli hava gazı (hydrogen gas), İsveç başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hâlâ kullanılıyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, günün teknolojisine göre modernize edilen gazhaneler 150 yıldır faaliyetini sürdürüyor.

TESİSLERE YAZIK OLDU
Günümüzde de, hidrojenin depolamasında, Avrupa’daki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Osmanlı döneminde hava gazının depolandığı gazometrelerin kullanıldığını belirten Prof. Veziroğlu, şöyle konuştu: “Hidrojen, gazometre benzeri basınçlı kaplarda depolanacak. Mesela bir elektrik santralinde gece kullanılmayan elektrik, hidrojen olarak depolanır. Gündüz talep çok iken, elektrikle beraber gazometrelerde depolanan hidrojen kullanılacak. Türkiye gibi bir memleket için, hidrojen depolamada farklı alternatifler de var. Mesela hidrojen yer altında boşalmış maden yataklarında depolanabilir. Kömürü almışız, demiri almışız, madenin içini boşaltmışız. İngiltere’de hidrojen demir madeninde depolanıyor. Amerika’da tuz kayalarında; bazen doğal mağaralar var, orada depolanıyor.” Yüzde 55’i hidrojen olan ham hava gazı, çeşitli işlemlerden geçirilerek içindeki karbondioksit ve kükürt uzaklaştırılıyor, hidrojen oranı ise yüzde 60-70’lere yükseltilebiliyor. Bugünkü ileri teknolojiyle ise kömür gazındaki karbondioksit (CO2), yüzde 100 oranında uzaklaştırılabiliyor. Osmanlı’nın modern sanayi tesislerinden olan Gazhaneler kapatılmayıp teknolojileri yenilenerek hidrojen üretim merkezleri olarak değerlendirilseydi, bugün Türkiye temiz enerji üretiminde lider ülke konumda olabilirdi.

SELANİK, ŞAM, BEYRUT
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Teknoloji ve Çevre Müdürü Güner Tezcan, “Çevre ve enerji” başlıklı araştırmasında, “Osmanlı İmparatorluğu’nun enerji sektörü ile ilk tanışması hava gazı kullanımı ile olmuştur. 1853 yılında Dolmabahçe Gazhanesi kurulmuş, aydınlatmada ise önce Selanik, sonra Şam, daha sonra da İstanbul sektörle tanışmıştır. 1887 Yedikule Gazhanesi, 1891’de Kadıköy Gazhanesi tesis edilerek İstanbul’un her yanı ışıklandırılmıştır. Diğer Osmanlı şehirleri de hava gazı ile aydınlatılmıştır. 1859’da İzmir, 1887’de genel bir havagazı yatırımı yapılarak Beyrut, Selanik ve Edirne şehirleri de gaz kullanımına başlamıştır” demektedir. Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden Gökçen Erdoğan’ın hazırladığı yüksek lisans tezinde ise şu tespitlere yer veriliyor: “Ulaşımda, endüstride ve evlerde hidrojen kullanımı aslında sanıldığı kadar yeni değildir. Dünyanın pek çok yerinde hâlâ evlerde kullanılmakta olan hava gazı aslında hidrojen ve karbonmonoksidin bir karışımıdır. Zeplin ve bazı balonlar gibi hava taşıtlarında hidrojen kullanılmıştır. Uzay mekiğinin roketlerinin yakıtı da hidrojendir. Evlerde, sanayide ve ulaşımda elektrik üretimi ve yakıt olarak, bir tür hava gazı olan hidrojen kullanımı için araştırmalar devam etmektedir.”

İMPARATORLUK AYDINLATILDI
İlk gazhaneyi 1853 yılında İstanbul’da kuran Osmanlılar, İmparatorluğun, Edirne,?İzmir, Beyrut, Şam,?Selanik gibi vilayetlerine de gazhaneler kurarak şehirleri ışıklandırıyordu.

YERİNDE FUTBOL FIRTINASI ESİYOR
Sultan Abdülmecid Han zamanında Dolmabahçe Sarayı’nın aydınlatılması için kurulan Osmanlı’nın ilk modern sanayi tesislerinden Dolmabahçe Gazhanesi’nin yerinde şimdi BJK İnönü Stadyumu yer alıyor. Dolmabahçe Gazhanesi’nin bulunduğu mevkiye stadyum yapılması kararını, 1938’de dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ açıklar. 1947’de açılan İnönü Stadyumu’nun genişletilmesi için gazhanenin kaldırılması ise ancak 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra gerçekleşir.


GAZHANELER YENİDEN GÜNDEMDE
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da günün teknolojisine göre modernize edilen gazhaneler 150 yıldır faaliyetini sürdürüyor. Ülkemizde hava gazı üretimi tamamen durdurulmasına rağmen birçok ülkede, mesela İsveç’te hava gazı üretimi ve kullanımı devam etmektedir. İngiltere’de, Kuzey Denizi’nden çıkartılan doğalgaz, kömürden elde edilen düşük kalorili gazla karıştırılarak tüketiciye dağıtılıyor. ABD’de kömürden elde edilen hava gazı elektrik üretiminde kullanılıyor. Florida’da Southerm Company tarafından yapılmakta olan bir tesiste, kömürden elde edilen hidrojenin elektrik enerjisine dönüştürülmesi planlanıyor. Enerjisinin bir bölümünü kömürün gazlaştırılmasından karşılayan Almanya, ayrıca 13 proje üzerinde çalışıyor. Avrupa Birliği (AB) gazlaştırmayla ilgili 7 projeyi destekliyor. Bunlar, İtalya’nın Torino, Sardunya, İskoçya’nın Westfield bölgesindeki kömür gazlaştırma tesisleri ile Almanya’nın Gelsenkirschen’deki kömürden hidrojen elde etme tesisi ve yine Almanya’nın Rosnoberg’deki demir banyolu reaktörde kömür gazlaştırma tesisidir. AB ayrıca, Fransa’da Bruay ve Faulquemont yer altı gazlaştırması projeleri ile Almanya’nın Bonn şehri yakınlarında kurulan ve kömürden metan gazı elde edilen bir projeyi de destekliyor. Uzmanlar, Türkiye linyitlerinin de termik santrallerde yakılması yerine hidrojene dönüştürülerek değerlendirilmesinin daha verimli olacağına dikkat çekiyor.

İSTANBUL FENERCİLERİ
O yıllarda, sokak fenerlerini yakan fenerciler de İstanbul şehir hayatının önemli bir unsuru olarak yerlerini aldılar. Her akşamüstü havanın kararmasına yakın ellerinde ucu kancalı bir sopa ile sokaklara düşer, hava gazı fenerinin kapağını bu sopa ile açarak, gaz musluğunu çevirirdi. Ucu çakmak taşlı sopasıyla da feneri yakardı. Fenerciler, arada bir de merdivenlerle fenerlerin camlarını siler ve yanıcı kısımdaki hava gazı gömleğini değiştirirdi.

İlk Hidrojenli otomobiller
Hava gazı (hydrogen gas) ile çalışan ticari bakımdan elverişli ilk motor, Belçikalı mühendis Jean Joseph Etienne Lenoir tarafından, yaklaşık 150 yıl önce yapıldı. Lenoir, 1863 yılında yaptığı, hidrojen gazı (hava gazı) ile çalışan ‘Hippomobile’ adını verdiği tek silindirli, içten yanmalı motorlu aracıyla Paris’te bir test sürüşü gerçekleştirmişti.

Coal gasification technology

OSMANLI'DAKİ TEKNOLOJİ

Çin'in Sienhua fabrikasında gazlaştırılan kömürden elde edilen hava gazı (hidrojen), Osmanlı döneminde olduğu gibi gazometrelerde depolanıyor.


KAYNAK:
http://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?haberid=486160

http://www.netgazete.com/News/770976/osmanlinin_hidrojen_fabrikasini_stada_cevirdik_.aspx

http://www.guncel-haber.com/8014619/haber_14_50_osmanl%C4%B1_n%C4%B1n_hidrojen_fabrikas%C4%B1n%C4%B1/

Yorumlar (1)Add Comment
Hidrojen Türkiye mizin kurtuluşudur..
Yazan Ziya Demirçepken, Ekim 23, 2011
Hidrojen temiz çevreci depolanabilen dunyamızın geleceğinin enerjisidir..Bir an önce gece kullanmadığımız elektirik enerjisini hidrojene çevirip gaz türbinlerinde kullanarak büyük tasarruflar yapabiliriz.Malesef meclisimizde teknik eleman sayısı az başbakanımız imam çivi cakamıyanlar yirminci yüzyılda devlet idare edemez..
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +0

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Çarşamba, 21 Kasım 2012 )
 
Sonraki >

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4220
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4074
Kimler Çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün27
mod_vvisit_counterDün149
mod_vvisit_counterBu Hafta27
mod_vvisit_counterBu Ay1214
mod_vvisit_counterTümü290201
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com