more info this web page localizar celular robado con gps como localizar un celular android con gps just click for source aplicativo rastreador de namorado pelo celular source localizador movil orange localizar rastreador click rastreador de celular pelo gmail aplicacion para como rastrear celular robado android como ubicar baixar rastreador localizador celulares colombia puedo como rastrear celular samsung galaxy note 5 mini localizar celulares gmail como localizar localizar local localização celular é rastreador this web page como localizar um numero de celular pelo nome see more como descobrir this web page localização celular roubado como localizar celular roubado nokia lumia 630 localizar un un rastreador de celulares gratis rastrear celular existe como localizar uma pessoa pelo numero do celular como localizar un numero de celular via gps como localizar un celular app como rastrear como rastrear meu celular samsung note 8 como localizar mi celular perdido gratis como localizar como localizar read more como rastrear celular samsung galaxy note 4 mini localizar como localizar un celular samsung note 8 edge read more tem localizar celular como rastrear um celular pelo chip da oi como localizar o celular do meu marido localizador celulares tigo guatemala continue reading link rastrear localização celular tem como como descobrir o numero do meu celular oi click the following article localizar celular motorola roubado rastreador de celular em portugues como faço para localizar meu celular pelo numero como como localizar como go here more info como app celular here tem localiza de celular samsung galaxy s7 click at this page rastreador de celular entel como rastrear um celular samsung galaxy s8 roubado como aplicativos para android localizador de celular como localizar learn more here rastrear celular roubado pelo numero de telefone


ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


OTUZ YAPRAKLI GÜL ŞEHRİ: DARENDE / Sevgi KORKUSUZ PDF Yazdır e-Posta
Yazan Üçüncü Yeni   
Pazar, 26 Haziran 2011

SEVGİ KORKUSUZ

Geçmişimin yadigârı, geleceğimin hazinesi, gönlümün neşesi, Asırlık çınarım, kara sevdam; Darendem… Kelimelerin bittiği yer de başlar Darende sevdası. Sevgimi, Hasretimi, O’ na olan tutkumu kalemimle kağıtlara döksem de yine de gönlümdeki yerini anlatacak kelime bulamam. Çünkü Darende sevdasını anlatmaya  sözler yetmez O’ nu yaşamayınca...

OTUZ YAPRAKLI GÜL ŞEHRİ: DARENDE

 

            Geçmişimin yadigârı, geleceğimin hazinesi, gönlümün neşesi, Asırlık çınarım, kara sevdam; Darendem… Kelimelerin bittiği yer de başlar Darende sevdası. Sevgimi, Hasretimi, O’ na olan tutkumu kalemimle kağıtlara döksem de yine de gönlümdeki yerini anlatacak kelime bulamam. Çünkü Darende sevdasını anlatmaya  sözler yetmez O’ nu yaşamayınca.

             Benim büyük bir sevgiyle anlattığım Darende’ yi asırlar önce Evliya Çelebi Seyehat namesinde;"Kalesi harap olduğundan dizdarı ve neferleri yoktur. Şehir nehir kenarında kerpiç ve taşla yapılmış 1000 kadar haneli, bağlı ve bahçeli, 7 mihrap camili, hanı, hamamı, çarsısı, pazarı olan şirin bir kasabadır" diye söz etmektedir.  

 

 

                  

 

      

Geçmişten günümüze bir çok isimle anılan Darende, Otuz Yapraklı Gül Şehri manasına her dönemde layık olmuştur. Turhumit, Tiryandafil, Taranda, Derindere Bu isimlerden sadece birkaç tanesidir.7000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan ve onlarca Devletlerin egemenliğin de bulunmuş olan Darende; Doğu Anadolu Bölgesi’nin batı kesiminde Malatya İli’ne bağlı bir ilçedir. Küçük beylikleri saymazsak Türkiye Cumhuriyeti ile birlik de 25 Devletin hakimiyetine geçmiştir. Binlerce yıllık geçmişe sahip Darende, tarihi boyunca önemli bir konumda olmuştur. İlk Hititler, Mintanniler, Urartular, Medler, Persler, Kapadokyalılar, Romalılar için önemli bir kültür merkezi olan Darende aynı şekilde Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Memlükler, Osmanlılar için de kültürün merkezi konumundaydı. Osmanlı'nın doğuya açılan penceresi konumunda olan belde Osmanlının kendisine verdiği değeri ve önemi hâlâ aramaktadır. İpek yolu üzerinde önemli bir konuma sahip olan Darende de Tarihin derin izleri bulunmaktadır.

   

          Merkez nüfusu 10000 civarındadır. Yaz aylarında Darende ye giden gurbetçilerle nüfus üçe hatta dörde katlanıyor diyebiliriz. Uzun yıllardır sürdürülen bu yayla geleneği hâlâ devam etmektedir. Aylardır  biriken Darende özlemi, yaz aylarında Darende’ ye gidilerek gideriliyor.           

Çok köklü bir tarihe sahip olan Darende de her an tarihe dair bir şeyler görebilmek mümkün. Adeta yaşayan bir tarih olan Darende’nin görselliği göz kamaştırıyor. Gezip görenlerin büyük bir hayranlıkla anlattığı ve hafızaların da ki unutulmazlar listesine ekledikleri  Darende;  kendisini çekici kılan görselliğin yanın da bir de yüksek maneviyata sahiptir. Evliyalar diyarı olan Darende de gönlünüze derin bir huzur yerleşir. Somuncu Baba (Şeyh Hamid-i Veli)  Türbesi nin bulunduğu Külliye Zaviye Mahallesindedir. Külliye ve çevresinde manevi bir esintiyi hissetmemek mümkün değildir.      

      Somuncu Baba külliyesi minyatürü İstanbul Miniatürk parkında ki sayılı eşsiz eserler arasında yerini almıştır. Somuncu Baba Cami avlusundaki balıklı havuz ve balıklı kuyularda ki mukaddes sayılan balıklar la ilgili bir çok rivayet vardır.

       

      Macera ve su sporu sevenler Hacılar civarında Tohma’ ya indirilen Rafting botunda kendilerine yer ayırtmalıdırlar. Dar kayalıklardan, dağ ardından çağlayan Tohma size rafting heyecanı yaşatarak Darende’ ye götürecektir. Somuncu Baba civarında son bulan rafting turunu Tohma üzerine kurulmuş kamelyalar da dinlenerek tamamlaya bilirsiniz. Halk nezdinde Kudret hamamı diye adlandırılan ve daha sonra büyük bir retorasyonla farklı derinlikte üç bölümlü yarı olimpik havuza çevrilen Kudret Havuzunun dört mevsim aynı ısıdaki şifalı suyunda şifa niyetiyle yüzebilirsiniz.           

Yaklaşık 1.5 km lik Tohma Kanyonu yürüyüşüne Somuncu Baba mevkiinden başlayıp köprü gözü mevkiinde sonlandıra bilirsiniz. Kanyon yürüyüşü boyunca yine sizi hayretlere düşürecek ve hatta daha önce görmediğiniz doğal güzellikleri keşfedeceksiniz. Dev kayalıklar arasından bir gelin edasıyla süzülen Tohma çayının asırlık akışına sizlerde şahit olacaksınız. Metrelerce yükseklik deki yalçın kayalıklar arasında ki kanyon gezisinde göreceğiniz yeşilin her haline ve tonuna hayran kalacaksınız. Allah-u Teâlâ bu kayalıklar arasında ki ağaçlara yeşil Tohma ile can ve renk veriyor.

   

Zengibar Kalesine doğru tırmanarak çıkarken biraz yorulduğunuzu hissedeceksiniz ama tarihin geride bıraktıklarını kuş bakışı izlemek yorgunluğa değecektir. Zirvenin en uç noktasına  çıktıktan sonra gözünüzün göreceği her yer Darende’ nin ta kendisidir. Malatya Serdarlarından Seyyid Battal Gazinin Amcası ve Kayınpederi olan Seyyid Hasan Gazi Hazretleri Abbasiler döneminde Zengibar Kalesinin kuşatmasında şehit düşmüştür. Şehit düştüğü tepede türbesi bulunmaktadır ve bu tepe Hasan Gazi tepesidir. Bu ziyaretgâh şehitler ve şeyyitler meskeni olarak ziyaretinize açıktır.          

Diğer bir yanda görüntüsü karelere sığmayan, esintisi gönülleri serinleten Günpınar (Aşudu) Şelalesi muhteşem ve doğal bir güzelliktir. Yeşil bir vadi içinde sıcak bir günü serinleten şelalelin soğuk buğusun da çayınızı yudumlarken emin olun relax olacaksınız. Arkanıza yaslanıp da bu ihtişamı izlemek stres atmanın en güzel yeridir. Şayet Anadolu’ya yolunuz düşerse Doğunun batıya açılan kapısı konumundaki Darende’ ye mutlaka 1, 2 gününüzü ayırın… Görülmeye ve gezmeye değer bir çok güzellik hafızanız da yerini almalıdır.            Gününüzü bu eşsiz mekanlar da geçirirken yemek molasında bir çok lezzet damak zevkinize hitap edecektir. Şelale kamelyalarında seramikte alabalığın, Has Bahçede lezzetli ızgaralar ve hatta yöresel yemeklerin lezzeti damaklarınızı şenlendirecektir.           

  Ben biraz mutlulukla ve biraz da hasretle anlatmaya çalıştım, Darendemi. Sizlerde gezerken yazılarıma yansıtmaya çalışdığım güzelliği bulursunuz İnşallah.Anlatmakla bitmeyecek bir sevdadır Darende Sevdası. Sizler bu sevdanın yerlimi-yersiz mi? olduğunu ancak Darende  ziyaret ettiğinizde görebilirsiniz…           

 Doğup büyüdüğüm, adım-adım yürüdüğüm otuz yapraklı gül memleketimi size dilimin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalıştım. Bir dörtlükle   yazımı sonlandırırken, Darende de buluşmak dileğiyle…

Her adımında bir anım,

Hasrettir O’na, şu canım,

Gül kokulu can Vatanım,

Diyar-ı Sılam, Darendem… 

YAZAN:  SEVGİ KORKUSUZ

 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Pazar, 26 Haziran 2011 )
 
< Önceki   Sonraki >

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4223
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4075
Kimler Çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün9
mod_vvisit_counterDün141
mod_vvisit_counterBu Hafta287
mod_vvisit_counterBu Ay1474
mod_vvisit_counterTümü290461
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com