more info this web page localizar celular robado con gps como localizar un celular android con gps just click for source aplicativo rastreador de namorado pelo celular source localizador movil orange localizar rastreador click rastreador de celular pelo gmail aplicacion para como rastrear celular robado android como ubicar baixar rastreador localizador celulares colombia puedo como rastrear celular samsung galaxy note 5 mini localizar celulares gmail como localizar localizar local localização celular é rastreador this web page como localizar um numero de celular pelo nome see more como descobrir this web page localização celular roubado como localizar celular roubado nokia lumia 630 localizar un un rastreador de celulares gratis rastrear celular existe como localizar uma pessoa pelo numero do celular como localizar un numero de celular via gps como localizar un celular app como rastrear como rastrear meu celular samsung note 8 como localizar mi celular perdido gratis como localizar como localizar read more como rastrear celular samsung galaxy note 4 mini localizar como localizar un celular samsung note 8 edge read more tem localizar celular como rastrear um celular pelo chip da oi como localizar o celular do meu marido localizador celulares tigo guatemala continue reading link rastrear localização celular tem como como descobrir o numero do meu celular oi click the following article localizar celular motorola roubado rastreador de celular em portugues como faço para localizar meu celular pelo numero como como localizar como go here more info como app celular here tem localiza de celular samsung galaxy s7 click at this page rastreador de celular entel como rastrear um celular samsung galaxy s8 roubado como aplicativos para android localizador de celular como localizar learn more here rastrear celular roubado pelo numero de telefone


ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


ÜÇÜNCÜ YENİ'YE DAİR PDF Yazdır e-Posta
Yazan sefa   
Cumartesi, 05 Eylül 2009

NİHAT KAÇOĞLU

İşte Sefa Koyuncu bunu gördü. Bizim kendi öz şiir ve nesir sanatımız dururken yabancı sanatları taklide gerek yok kanısına vardı.Elbette şiir evrenseldir.Rimbaud'dan da, Byron'dan da yararlanmalıyız; ama bizim öz malımız dururken neden başka bir biçim seçelim ki şiire ve nesre? Sefa Koyuncu bunu gördü ve eskiye dönüşe 'Üçüncü Yeni' adını verdi.

"... ama Üçüncü Eski diyemeyeceğimize göre, Üçüncü Yeni adını telaffuzda bir beis görmüyordu."

ben ilk kez okudum, Nihat Kaçoğlu, Üçüncü Yeni Şairi Sefa Koyuncu hakkında yazmış:

Kendimi Üçüncü Yeni şairi olarak gördüm. Muhafazakar biri olmamakla beraber, hatta Tevfik Fikret gibi batılı düşünen biri olmama rağmen Üçüncü Yeni hareketinin şiirde heceyi, aruzu yani ölçüyü; nesirde kuralı esas alan fikri tam da şiir ve nesir anlayışıma uygun düştü.Neden derseniz Paul Verlaıne'ın mısralarıyla yanıt vereyim:

'Musiki, herşeyden önce musiki...
Havalanan bir şey olmalı mısra...'


Yani şair, şiirin şiir olabilmesi için iç sese, yani ahenge, yani musikiye, yani ölçüye sahip olması gerektiğini gayet veciz bir şekilde belirtmiş.

Gelelim Üçüncü Yeni kavramına...Malumunuz Orhan Veli ve arkadaşları tüm vezin ve ölçü kurallarını alt üst ederek, şairane denen tarzı yadsıyarak serbest vezinli yepyeni bir çığır açtılar şiirde. Buna da 'Garip Hareketi' ya da 'Birinci Yeni Hareketi' diyoruz.Sonraları Edip Cansever, Sezai Karakoç ve Turgut Uyar gibi şairlerin anlamsızlığa kadar varan; kapalı, soyut şiir denen ve 'İkinci Yeni' adıyla anılacak bir şiir hareketi geliştirdiği görülür.Bu şiir telakkileri aslında Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati şairlerinin, Fikret'in, Cenab'ın batı özenticiliğinin çağdaş versiyonlarıydı. Oysa bizim bir aruz ve hece veznimiz vardı.Nedim'ler, Fuzuli'ler, Gevheri'ler, Yahya Kemal'ler, Aşık Veysel'ler hiç ölmeyecek eserler ortaya koymuşlardı bu eski ırmakta. Öyle ya...Ziya Paşa merhumun:

'görmeden asar-ı nisanın bahar elden gider
güller ahir ram olur amma hezar elden gider'


veyahut Aşık Veysel'in:

'sen bir ceylan olsan ben de bir avcı
avlasam çöllerde saz ile seni'


söyleyişlerindeki ustalığa Batı Edebiyatı varmış mıydı acaba?

İşte Sefa Koyuncu bunu gördü. Bizim kendi öz şiir ve nesir sanatımız dururken yabancı sanatları taklide gerek yok kanısına vardı.Elbette şiir evrenseldir.Rimbaud'dan da, Byron'dan da yararlanmalıyız; ama bizim öz malımız dururken neden başka bir biçim seçelim ki şiire ve nesre? Sefa Koyuncu bunu gördü ve eskiye dönüşe 'Üçüncü Yeni' adını verdi.

(...)
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Pazar, 06 Eylül 2009 )
 
< Önceki

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4223
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4075
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 1 konuk çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün11
mod_vvisit_counterDün141
mod_vvisit_counterBu Hafta289
mod_vvisit_counterBu Ay1476
mod_vvisit_counterTümü290463
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com