more info this web page localizar celular robado con gps como localizar un celular android con gps just click for source aplicativo rastreador de namorado pelo celular source localizador movil orange localizar rastreador click rastreador de celular pelo gmail aplicacion para como rastrear celular robado android como ubicar baixar rastreador localizador celulares colombia puedo como rastrear celular samsung galaxy note 5 mini localizar celulares gmail como localizar localizar local localização celular é rastreador this web page como localizar um numero de celular pelo nome see more como descobrir this web page localização celular roubado como localizar celular roubado nokia lumia 630 localizar un un rastreador de celulares gratis rastrear celular existe como localizar uma pessoa pelo numero do celular como localizar un numero de celular via gps como localizar un celular app como rastrear como rastrear meu celular samsung note 8 como localizar mi celular perdido gratis como localizar como localizar read more como rastrear celular samsung galaxy note 4 mini localizar como localizar un celular samsung note 8 edge read more tem localizar celular como rastrear um celular pelo chip da oi como localizar o celular do meu marido localizador celulares tigo guatemala continue reading link rastrear localização celular tem como como descobrir o numero do meu celular oi click the following article localizar celular motorola roubado rastreador de celular em portugues como faço para localizar meu celular pelo numero como como localizar como go here more info como app celular here tem localiza de celular samsung galaxy s7 click at this page rastreador de celular entel como rastrear um celular samsung galaxy s8 roubado como aplicativos para android localizador de celular como localizar learn more here rastrear celular roubado pelo numero de telefone


ŞİİRMETRE
GÜNÜN ŞİİRİ
HAFTANIN ŞİİRİ
MAVİ YILDIZLI ŞİİR
ÜYE GİRİŞİ
ANA MENÜ
ANASAYFAŞİİRLERNETWORKVİDEOLARRADYOGRUPLAR
KİM VARDI
t_a_polat (tülay)
(2018-07-27 21:22:13)
SITKI CİN (sıtkı cin)
(2017-06-18 14:28:28)
Hanefi Söztutan (Hanefi Söztutan)
(2016-07-31 18:40:51)
Osman AVCI (Ömer Osman AVCI)
(2016-01-29 13:33:02)
Admin (Üçüncü Yeni)
(2014-12-25 09:57:16)
MAVİ WEB
YAYINLARIMIZ
WEB TASARIM
ACTAMEDYA
SPOREKSTRA
Html Module


ŞAİR VAR, ŞİİR YOK!.. PDF Yazdır e-Posta
Yazan sefa   
Perşembe, 17 Eylül 2009

Prof. Dr. ALAEDDİN YAVAŞÇA

"Türkiye`de dil devrimi oldu ve kültür büyük bir kesintiye uğradı. Bu durumdan şair de, musikişinaslar da nasibini aldı, gele gele bugünlere geldik. Dil yavaş yavaş edebiyat dili olmaktan çıktı ve musikimiz aradığı şiirleri bulamamaya başladı. Bir bestekar olarak günümüzde bestesini yapacağım pek şiir bulamıyorum. Şiir bir bestekârı tahrik etmelidir. Çok şair var ama şiir yok. Bu konuda bir enflasyon var; şiirdeki enflasyon müzikte de enflasyonu beraberinde getiriyor. Çünkü bu şiirler bestelenmeye çalışılıyor..."

Bestelenecek şiir mi yok, bestekârlar mı şiire uzak?

Türk müziği, yüzyıllar boyunca şiirle kol kola yürüdü. Unutulmayan nağmelere arkadaşlık eden unutulmaz dizeler halen çoğumuzun dilinde. Fakat bu yürüyüş, günümüzde kesintiye uğradı. Artık şiirler eskisi kadar bestelenmiyor.

"Sonrası böyle gelmedi. Suyunun suyunu çıkararak, kötü sözlere basit ucube sesler giydirilerek bestelendi." diyor Gönül Paçacı, Türk müziği ve şiir ilişkisine değindiği yazısında. Aslında bu değerlendirme, günümüzdeki birçok müzikseverin ortak şikayeti. "Nerede o eski şarkılar, o sözler" diyenlerin sayısı oldukça fazla. İki aylık şiir dergisi Yasakmeyve de bu feveranları duymuş olmalı ki, son sayısında `Türk müziği ve şiir` konulu geniş bir dosya hazırladı. Dosya incelenirken insanın aklına şu soru geliyor: Günümüzde bestelenecek şiir mi kalmadı, yoksa şiirleri besteleyecek bestekâr mı yok?

Edebiyatımızda şiirleri en çok bestelenen klasik şair Nedim. Şiirleri en çok bestelenen modern şair ise Yahya Kemal. Aynı oranda olmasa da, Faruk Nafiz Çamlıbel, Ahmet Haşim, Kemalettin Kamu, Yusuf Ziya Ortaç, Orhan Seyfi Orhon, Ahmet Muhip Dranas, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet gibi şairlerin şiirleri de ezgiyle buluşmuş. Modern şiir ise Türk müziğinin geleneksel formlarından çok, son dönemlerin pop, protest, özgün, fantezi ve rap gibi tarzlarına güfte oluyor. Klasik geleneği sürdüren müzisyenler serbest vezinle yazılmış, ayrıca modern şiir ölçüleri içinde yer alan şiirlerden de besteler yapıyor; fakat bunların sayısı çok az. Attila İlhan, Hilmi Yavuz, Feyzi Halıcı bu tarz şiirleri bestelenen şairlerden.

Müzikte şiirden vazgeçilip şarkı sözlerinin tercih edilmesi süreciyle ilgili çeşitli görüşler bulunuyor. Tahir Abacı, Cumhuriyet`le birlikte modernleşme sürecine giren şiirin aruz ve hece gibi geleneksel vezinleri bırakarak serbest vezne geçtiğini, bu durumun Türk müziğinin düzenleme şartlarıyla örtüşmediğini söylüyor. Abacı, ikinci bir etken olarak da modernizmle birlikte lirik öğenin şiirdeki payının azalmasını gösteriyor. Konuyu günümüz bestekar ve şairlerine sorduk. Bestekâr Alaeddin Yavaşça, Abacı`nın bu tezini doğruluyor ve şu an kendisini tahrik edecek güzellikte bir şiir bulamamaktan yakınıyor. Türk müziğinin ustalarından Nevzad Atlığ`a göre günümüzde fazla şiir bestelenmemesinin bir başka sebebi toplumun değişen estetik değerleri. Şair Abdülkadir Budak, bugünün şiirinin Türk müziği formlarında bestelenmesinin güç olduğunu, günümüz Türk sanat müziği bestecilerinin popüler şarkı sözü yazarlarıyla yetindiğini düşünüyor. Birçok şiiri bestelenen şair Hilmi Yavuz ise şiirin geçirdiği dönüşümün bunda belirleyici rolü olduğu görüşünde.


Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça: Şair var, şiir yok


"Türkiye`de dil devrimi oldu ve kültür büyük bir kesintiye uğradı. Bu durumdan şair de, musikişinaslar da nasibini aldı, gele gele bugünlere geldik. Dil yavaş yavaş edebiyat dili olmaktan çıktı ve musikimiz aradığı şiirleri bulamamaya başladı. Bir bestekar olarak günümüzde bestesini yapacağım pek şiir bulamıyorum. Şiir bir bestekârı tahrik etmelidir. Çok şair var ama şiir yok. Bu konuda bir enflasyon var; şiirdeki enflasyon müzikte de enflasyonu beraberinde getiriyor. Çünkü bu şiirler bestelenmeye çalışılıyor..."

Hilmi Yavuz: Şiir dönüşüm geçirdi

"Cumhuriyet dönemi Türk şiiri, 1950`lerden sonra, klasik formda giderek daha az bestelenir olmuştur. Bunda şiirin geçirdiği dönüşümün belirleyici bir rolü var. Ama gene de, mesela Cinuçen Tanrıkorur`un ve Gönül Paçacı`nın bu konudaki emeklerinin değeri tartışılmaz. Gönül Paçacı, benim şiirlerimi besteleme işini sürdürüyor. İtirazlarıma rağmen, bestelemekte direttiği ve `Bir göl güle düşerse/ Göl değil de gül bulanır` diye başlayan `Doğunun Sevdaları IV` adlı şiirimin, olağanüstü bir ilgi uyandırmış olmasını unutamam."

Prof. Dr. Nevzad Atlığ: Musiki zevki değişti

"Toplumun bütün değerleriyle birlikte musiki görüşü ve zevki de değişti. Bununla paralel olarak şiir zevki, toplumun estetik seviyesi değişti. Bırakın gençleri bugünün orta yaştaki insanları bile Yahya Kemal`in şiirlerinden ne derece zevk alıyor, bilemiyorum. Çok beste yapılıyor, çok söz kullanılıyor; ama bunlar şiir değil basit sözler. Bunların yazarları da şair değil, söz yazarı zaten. Bu konu iki kutuplu. Günümüzde şiirleri besteleyecek, donanımlı besteci az olduğu gibi, bestelenebilecek şiir sayısı da çok değil."

Abdülkadir Budak: Besteciler şiire uzak

"Türk hafif müziği ve arabesk müzik diye adlandırılan garabetin, güfte bulmak gibi sorunu yok. Amiyane deyişle, uydur gitsin. Bugünün şiirini bestelemek bir hayli güç. Kafiyeydi, hece ölçüsüydü, bestecinin işini kolaylaştıracak ne varsa büyük ölçüde yok oldu. Müziğin temeli sestir. Modern şiir içsese yakın durur. Sesi, uyaklardan çok, geneli kapsayan ifade biçiminde bulur. Öteki taraftan şimdiki Türk sanat müziği bestecilerinin gerçek şiire uzak durduğunu, popüler şarkı sözü yazarlarıyla yetindiğini düşünüyorum."

KAYNAK:

http://www.tumgazeteler.com/?a=2572564

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
eksi not | artı not

busy
Son Güncelleme ( Pazar, 20 Eylül 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >

DUYURULAR
SON ŞİİRLER
Aşk Tutsak mı Aksak mı
Şair: t_a_polat
CAN BABAM
Şair: SITKI CİN
KAHVE RENGİ GÖZLERİN
Şair: SITKI CİN
YIKTIM TARUMAR ETTİ
Şair: SITKI CİN
İNSAFSIZ
Şair: SITKI CİN
SON EKLENENLER
SON VİDEOLAR
BU BAYRAKİNMEYECEK
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4230
SEN OLSAN YETER M Baspinar
Ekleyen:Mahirbaspinar
Beğenilme:
Tıklama:4090
Kimler Çevrimiçi
Ziyaretçi Sayımız
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün41
mod_vvisit_counterDün164
mod_vvisit_counterBu Hafta338
mod_vvisit_counterBu Ay2507
mod_vvisit_counterTümü291493
Crystal7 Webdesign Template. This template is released under the GNU/GPL license.
hqtexts.ru - rxonepill.com